Windows 11 Copilot Nedir?

Windows 11 Copilot Nedir?

Selamlar Herkese,

Microsoft'un son zamanlarda yapay zeka tarafındaki attığı adımların büyük ihtimalle hepimiz farkındayız. OpenAI ile ortalıkları ile başlayan bu serüvende Microsoft son zamanlarda yapay zeka tarafında daha çok anılmaya başladı.

Bunu ilk olarak, Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısına gelen Bing Chat ile beraber gördük. Bing Chat'in olayı şuydu;

Microsoft'un kimsenin kullanmadığı Bing arama motoru ile birlikte çalışan Bing Chat, bilmediği konularda internetten araştırma yapıp, bunları bize sunarak, daha tutarlı sonuçlar elde etmemizi sağlamaya başladı.

Daha sonrasında OpenAI'da GPT-4 kullanıcılarına bu hizmeti kendi tarafında da ekleyerek, ChatGPT'nin elini güçlendirmişti.

Sonrasında Microsoft tarafında geliştirmeler durmadı ve 2023 sonunda Copilot adında yeni bir projeyi duymaya başladık.

Nedir bu Copilot ?

Aslında kısaca videoyu da izlediğinizde anlayacaksınız, Microsoft'un diğer yazılımlarına da yapay zekayı entegre ettiği, hatta Windows 11 üzerinde ayarları bile değiştirebilen bir yapay zeka aracı.

Nerelerde Kullanılıyor ?

Şimdilik anladığım kadarıyla Paint, Fotoğraflar, Ekran Alıntısı Aracı gibi ürünlerin içerisine entegre edilmiş durumda, yakın zamanda tahmin etmesi çok zor değil. Windows 11 içerisindeki çok daha fazla ürüne entegre olacakmış gibi gözüküyor.

Ne olacak yani şimdi ?

Yakın zamanlarda çığır açan yapay zeka ile görüntü işleme teknolojileri ile beraber, Artık biraz daha LLM (Large Language Model) tarafından uzaklaşıp, daha efektif işler için yapay zekayı kullanmaya başlayabiliriz gibi gözüküyor. Bu arada Hala bazı özellikler tam olarak kullanılamıyor olabilir.

Klavyede Copilot Tuşu

Microsoft bildiğiniz üzere eskiden beri yazılım üretmenin yanında donanım üreticisi olan da bir firma. Yakın zamanda aldığımız haberlere göre, Windows bilgisayarların klavyesinde bir copilot tuşu göreceğiz gibi gözüküyor. Klavyeyi kendisi mi üretecek göreceğiz ama Alt tuşunun yanına gelecek olan bu copilot tuşu ile, Microsoft Copilot kullanımı arttırmayı hedeflemiş olabilir. İlgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Peki Kullanıcılar Nasıl Adapte Olacaklar?

Bu soru işte benim en çok merak ettiğim sorulardan bir tanesi, Basit işlemleri bile son kullanıcıya yaptırmakta zorlanırken, yapay zeka kullanarak bu yeni Windows'a nasıl adapte olmalarını sağlarız bilmiyorum.

Amaç zaten bir şeyleri daha kolay yapmak değil mi? Evet öyle ama kullanıcılar buna ne kadar meraklı ve ne kadar ilgilerini çekiyor ona bakmak lazım.

Öncelikle sizlere soralım, siz copilot'u kullanmaya başladınız mı? Yorumlarda bekliyorum.

Görüşmek üzere.

Did you find this article valuable?

Support Oğuzhan Kalelioğlu by becoming a sponsor. Any amount is appreciated!