Neden Bitiremiyoruz? Online Eğitimde Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Yolları

Neden Bitiremiyoruz? Online Eğitimde Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Yolları

Eminim ki sizin de Udemy gibi platformlardan alıp da bitiremediğiniz kurslarınız vardır. Çoğumuzun hesabı bu websitelerinde yarım kalmış eğitimlerle dolu.

Bu eğitimleri neden bitiremiyoruz, bitirmek için neler yapabiliriz biraz onu konuşalım istedim.

Yapılan bir araştırmaya göre Udemy'nin kurs tamamlama oranının yalnızca %30 olduğu belirtiliyor ve öğrencilerin yaklaşık %70'inin kaydoldukları kurslara hiç başlamadıkları bile görülüyor.

Başka bir araştırmaya göre ise Udemy kurslarının ortalama tamamlama oranının yaklaşık %10 olduğunu, ancak bazı kursların %65'e varan daha yüksek tamamlama oranlarına sahip olduğunu belirtiyor.

Buna Sebep Olan Şeyler Neler?

Kurs Kalitesi: Bazı kursların kalitesiz içeriği, öğrencilerin ilgisini çekmeyebilir veya onları motive etmeyebilir. Yüksek kaliteli içeriğe sahip kurslar daha yüksek tamamlama oranlarına sahip olabilir.

Her ne kadar kursları satın almadan önce içeriğini görebiliyorsak olsak da, sadece eğitmenler tarafından bize verilen bir kaç içeriği görebiliyoruz, bu da eğitimi satın aldıktan sonra bazen bizi hayal kırıklığına uğratabiliyor.

Ben burada biraz eğitmenlerinde suçu olduğunu düşünmekteyim, 2-3 saatlik kurs içerikleri oluşturarak, bu popülerlikten biraz faydalanmaya çalışıyorlarmış hissiyatına kapılıyorum. Elbette ki Temel içerik olduğunu belirtseler de, hızlıca üretilmiş plansız içerikler platformlar içerisinde çok fazla mevcut.

Kişisel Motivasyon ve Zaman Yönetimi: Birçok platformdaki kurs kendi hızınızda ilerlemenize olanak tanır. Bu özgürlük, bazı öğrencilerin zaman yönetiminde zorlanmalarına ve kursları tamamlamak için gerekli motivasyonu bulamamalarına neden olabilir. Online içeriğin belki de dezavantajı olarak görebileceğimiz bir konu bu. Belli bir ders saati yok, bir sınıfta değiliz, dolayısıyla dikkatimizi dağılmasıyla, eğitimi kapatmamız an meselesi.

Kursun Uzunluğu ve Zorluğu: Uzun veya zorlu kurslar, öğrencilerin ilgisini kaybetmesine veya tamamlamaktan vazgeçmesine yol açabilir. Aceleci davrandığımızı düşünen var mı? Bazen bir içeriği hemen tüketmek ve onunla ilgili her şeyi öğrenmek istiyoruz ama unutmayalım ki öğrenmek zaman ister.

Maliyetin Eğitim Bağlılığına Etkisi: Eğitim ücretlerinin yüzyüze eğitimlere göre düşük olması. Ona verdiğimiz değeri de etkileyebilir.

Bu fikir, psikolojide ve ekonomide sıkça tartışılan bir konsepttir ve "algılanan değer" ile ilgilidir. Genellikle, bir kişinin bir ürüne veya hizmete daha fazla para ödemesi, ona daha fazla değer atfetmesine ve bu yatırıma daha fazla önem vermesine yol açabilir. Eğitim bağlamında, daha yüksek ücret ödenen kurslar, katılımcılarda daha fazla bağlılık ve ciddiyet hissi uyandırabilir. Her zaman geçerli olmasa da bence listede yer alması gereken bir konu.

Yoğun Bir İş Hayatı: İşyerinde Bütün gün canınız çıktı ya da çok fazla diyaloga maruz kalarak, kafanız artık başka bir şeyi kaldırmayacak seviyede eve geldiniz. Bilin bakalım ne yapmak istiyorsunuz? Evet hiçbir şey yapmamak :) Cevap çoğunlukla bu. Buna da ihtiyacımız var kabul.

Neler Yapabiliriz?

Aslında bununla ilgili bir çok veri mevcut. Eminim bazılarını biliyorsunuzdur ama yer vermesek yazı yarım kalacak. O yüzden neler yapabileceğimize bir bakalım.

  1. Okul ve İş İçin Nedenlerinizi Düşünün: Kursa neden kaydolduğunuzu düşünmek motivasyonunuzu artırabilir. Bir kariyer değişikliği, belirli bir derece elde etme veya kariyerinizi ilerletme gibi nedenler, her kursun sizin hedeflerinize nasıl katkıda bulunacağını düşünmenizi sağlar. Bunu eğitimi satın alırken zaten düşünmüyor muyduk? o zaman bitirmek için de aynısını düşünmek lazım :)

  2. Gerçekçi Hedefler Belirleyin: Küçük, ulaşılabilir hedefler belirleyerek başlayın, örneğin gerekli okumaları tamamlamak veya bir görev için taslak oluşturmak. Kısa vadeli hedeflere ulaşmak, uzun vadeli hedeflere yönelik motivasyonunuzu artırabilir.

  3. Mantıklı Bir Program Oluşturun: Okul çalışmalarınız ve diğer sorumluluklarınız için belirli zamanlar ayarlayın. Esnek olun ama belirli zamanlarda okul işlerinize odaklanmayı planlayın.

  4. Kendinizi Ödüllendirin: Bir hedefe ulaştığınızda, kendinizi ödüllendirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Bu, bir film izlemek veya arkadaşlarınızla dışarı çıkmak gibi basit şeyler olabilir.

  5. Dengeyi Sağlayın: İş, okul ve kişisel yaşam arasında bir denge kurmak önemlidir. Kendinize dinlenmek ve aile veya arkadaşlarla zaman geçirmek için izin vermek, tükenmişliği önlemeye ve motivasyonunuzu sürdürmeye yardımcı olur.

  6. Hedefinizi Belirleyin: Motivasyonunuz düştüğünde, hedefinize odaklanmak yardımcı olabilir. Hedefinizi yazın ve her seferinde motivasyonunuz azaldığında ona bakarak kendinize bir motivasyon artışı sağlayın.

  7. Ara Verin: Eğer tükenmişlik hissi başlıyorsa, ara vermek önemlidir. Zihinsel sağlığınız için önemli olan bu durum, motivasyonunuzu da artırabilir.

  8. Diğer Eğitimi Alanlarla Bağlantı Kurun: Eğer ki eğitim ile ilgili bir Telegram ya da Whatsapp gibi diğer insanlarla iletişime geçebileceğiniz bir platform varsa, diğer eğitim alan öğrencilerle bağlantı kurun, böylece hem sorun çözmeye yardımcı olabilir, hem de kendi motivasyonunuzu bir nebze sağlayabilirsiniz.

Bu liste daha da uzayabilir ama bence burada kalmalı.

Bu yazıyı birazcık da olsun, farkındalık oluşturmak için yazdım. Umarım motivasyon sağlamanıza yardımcı olabilir.

Sizin bu konuda görüşlerinizi çok merak ettim. Eğer paylaşamak isterseniz yorumlara beklerim.

Görüşmek Üzere. 👋

Did you find this article valuable?

Support Oğuzhan Kalelioğlu by becoming a sponsor. Any amount is appreciated!