Duolingo - Duocon 2023 Etkinliği

Duolingo - Duocon 2023 Etkinliği

Merhaba,

Özellikle mi bu yıl biraz fazla konuşuldu yoksa hep mi bu kadar popülerdi hatırlamıyorum ancak bu sene Duolingo çok konuşuluyor.

Sanırım herkes biraz ülkeden gitme derdine düştü gibi.

Duolingo ile ilgili detaylı bir bilgi vermeden önce biraz yeni bir dil öğrenmenin faydalarından bahsedelim.

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Faydaları

Yeni bir dil öğrenmek, insan beynini yaş ne olursa olsun birçok olumlu yönde etkiliyor. Çalışmalar, iki dilli insanların beyinlerinde daha yoğun gri maddeye ve beyin öğrenme ve işlev yeteneklerini geliştiren artmış beyaz madde bütünlüğüne sahip olduğunu göstermiştir​​. Dil öğrenme süreci, iletişim, yaratıcılık, hatırlama, konsantrasyon ve hatta empati gibi bilişsel becerileri geliştirir. Dil öğrenme aynı zamanda daha iyi akademik performans, gelişmiş konsantrasyon, daha güçlü hafıza, daha kuvvetli iletişim becerileri ve daha fazla yaratıcılıkla bağlantılıdır​​.

Bu durumda size şunu sormam gerek, haftasonunuz nasıl geçiyor?

Hafta içi iş yoğunluğu, stres gibi faktörlerle uğraşırken, haftasonumuzu yeni bir dil öğrenmeye ayırabilir miyiz? Bu sorunun cevabı size kalmış.

Lafı uzatmadan Duocon etkinliğine geçelim.

Duocon 2023

11 Ekim de gerçekleşen bu sanal etkinlikte. Duolingo bizlere dil öğrenmenin dışında yeni iki özellikten bahsetti.

Artık Duolingo'da Matematik ve Müzik de öğrenebiliyoruz. Dil öğrenmenin de sınırlarını aşan Duolingo sanırım yavaş yavaş bu vizyondan çıkıyor ve bir çok şeyi öğrenebileceğimiz bir uygulama haline geliyor desem yanılmış sayılmam.

Piyano üzerinden hem notaları, hem sesleri dinleyip, kendimizi geliştirebileceğimiz güzel bir özellik tanıtan Duolingo ile müzik tarafımızı geliştirmek de oldukça keyifli olmuş. Yalnız çok kolay değil onu belirtmem gerek :)

Bu arada ben ayrı bir uygulama olarak çıkar diye düşünmüştüm ancak direkt Duolingo içerisinden kurs ekleyerek öğrenmeye başlayabiliyoruz.

Şuan için yalnızca uygulamayı İngilizce kullananlara açılmış durumda, diğer dillere çevirimi henüz tamamlanmamış. Eğer denemek isterseniz, kurs ekle bölümünde İngilizceden Türkçeye seçerseniz, uygulama anadilini İngilizceye çevirerek Müzik ve Matematik kurslarının açılmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünü sizler için çektim. Hem metronom ile notalara doğru zamanda basmayı, hem de hangi notanın piyano üzerinde hangi tuşa denk geldiğini öğrenebiliyoruz.

Peki Başka Neler Var ?

Matematik uygulamasını da ekleyelim. Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere, soldaki görsel şekillerle rakamları okuyup, toplayıp, çıkartmak oldukça pratik hale geliyor. Böylece görsel hafıza kullanarak hızlıca matematik işlemleri yapabiliriz.

Bunun dışında DuoRadio adında yeni bir özellik daha bizlerle olacak. Şimdilik İngilizce ve İspanyolca dillerine eklenecek bu özellik ile, bir podcast bölümü dinler gibi, uzun bir diyalog dinleyip, içerisinde geçen kelimeleri bulmaya çalışarak dinlemeyi daha fazla geliştirebileceğiz.

İlk olarak Android tarafına çıkacak bu özellik yakın zamanda IOS tarafına da gelecekmiş, sözünü aldık.

Sizler bu özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşabilir misiniz? Duolingo ile 1 haftada kaç saat vakit geçiriyorsunuz ?

Ben takipte olmaya devam edeceğim, eğer sizde takip etmek isterseniz, e-posta bültenine abone olabilirsiniz.

Çalışmaya devam.

Görüşmek üzere.

Did you find this article valuable?

Support Oğuzhan Kalelioğlu by becoming a sponsor. Any amount is appreciated!