ChatGPT Serisinde Yeni Bir Sayfa: ChatGPT 4 Özellikleriyle Tanışın!

ChatGPT Serisinde Yeni Bir Sayfa: ChatGPT 4 Özellikleriyle Tanışın!

Ekim ayında OPENAI tarafından ChatGPT-4'de yayınlanan beta özelliklerinden haberiniz var mı?

Bu yazıda, kısaca size bu özelliklerden bahsetmek istedim. Bu arada henüz beta aşamasında olmasına rağmen bazı özelliklerin oldukça iyi çalıştığını da söylemeliyim. chat.openai.com adresine girdiğinizde artık GPT-4'e sahip olanlarda aşağıdaki özelliklerde çıkmaya başladı. Eğer henüz göremediyseniz, Ayarlarda "Beta Features" bölümündeki özellikleri açmamış olabilirsiniz.

Açtığınızda işte sizi böyle bir ekran karşılacaktır.

Buradaki Default zaten bildiğiniz gibi ancak hadi diğer özelliklerden bahsedelim.

Web Browsing (Browse with Bing)

Bugüne kadar 2021 yılındaki verilere kadar öğrenen ChatGPT, yakın zamanda olmuş bir olayı sorduğumuzda, bizlere destek olamıyordu. Ancak artık arkaplanda tarayıcı açarak, sizin için websitelerini geziyor ve toplandığı tüm bilgileri derleyip bize çıktı olarak veriyor.

Bing üzerinde tarama yapmaya başlıyor.

Bulduğu onedio.com içeriğini tarıyor.

İşte sonuçlar;

Tek tek kaynağını da belirterek içerikleri size sunuyor. Yalnız şunu da belirtmeliyim, bu özelliğin bilerek kapatıldığı websitelerini tarayamıyor. Mesela medium.com üzerinde bedavaya içerik okurum derseniz maalesef. :) Ayrıca bir bağlantı yapıştırıp o sayfa içerisindeki içeriği de sorabilirsiniz. Ya da özetlemesini isteyebilirsiniz.

Üçüncü Parti Eklenti Yükleme

Üçüncü parti eklentileri kullanmamıza imkan sağlayan bu özellik ile eklenti listesinden işinize yarayacak bir eklenti seçerek, size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Burada ben örnek olarak Earth eklentisini kullandım ancak pek doğru sonuç alamadım :)

Bu eklenti, adresini yazdığın yerin haritada görselini ve bağlantısını size getiriyor.

DALL-E Version 3

En favorim bu açıkcası :) Eğer DALL-E'yi biliyorsanız, ne kadar harika görseller ürettiğini görmüşsünüzdür. Normalde ChatGPT kullanıcıları DALL-E kullanabilmek için ekstra kredi almak durumundaydı. (Bildiğim kadarıyla böyle) Fakat artık GPT-4'e sahip kullanıcılar, ekstra bir ücret ödemeden bu özelliği kullanabiliyorlar.

Örnek olarak yunan mitolojisinden dövmeler tasarlamasını istedik. İşte internette hiçbir yerde olmayan dövmeler bu şekilde.

Advanced Data Analysis

Bu özellik excel kullananları çok mutlu edecektir. Bir excel dosyası yükleyerek grafik çıktısı ve belirli kırılımlara göre analiz isterseniz, sadece excel dosyasını yükleyin ve istediğiniz şeyi yazın.

Elimde bu yazıyı yazarken örnek bir veri olmadığı için buraya görsel ekleyemedim.

Bu özellikleri kullanabilmeniz için, aylık 20 dolar ücret ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Yeni özellikler gelene kadar şimdilik bu yazı bu kadar.

Görüşmek Üzere. 👋

Did you find this article valuable?

Support Oğuzhan Kalelioğlu by becoming a sponsor. Any amount is appreciated!