Arc Browser - Yeni Nesil Bir İnternet Tarayıcısı!

Arc Browser - Yeni Nesil Bir İnternet Tarayıcısı!

Meet The Internet Again

Bugün oldukça iddialı bir internet tarayıcısı ile karşınızdayım.

Arc Browser adındaki bu tarayıcı "The Browser Company" adlı New York merkezli bir start-up şirketi tarafından tasarlandı ve 19 Nisan 2022'de piyasaya sürüldü. MacOS işletim sisteminde kullanılmak üzere ortaya çıksa da Windows için yakın zamanda çıkacak bu tarayıcıyı, isterseniz biraz inceleyelim.

Yan Sekmeler

Firefox, Google Chrome, Edge, Safari gibi rakiplerinden çok daha farklı bir tasarımla ortaya çıkan Arc Browser'da sekmeler üst tarafta değil, yan tarafta yer alıyor.

Burada gördüğünüz yan çubuk da sırasıyla, arama bölümü, favori sekmeleriniz ve açtığınız tüm sekmeler yer alıyor. Arama bölümü aynı zamanda MacOS da Spotlight aramasına benziyor. Sadece bir websitesine gitmek yerine new note yazarak bir not oluşturmanıza ya da ChatGPT'ye yazı göndermek gibi özellikleri de içerisinde barındırıyor.

Aynı zamanda bu yazdığınız notu paylaşmanız da mümkün.

Birden Çok Alan (Space)

Yakın zamanda MacOS Sonoma ile Safariye gelen, birden çok profil özelliği öncesinde Arc Browser'da Space adı altında bulunuyordu. Birden çok space oluşturarak, her space'de farklı sekmeler barındırabilirsiniz. İş yerine gittiğinizde, İş profiline dönüp çalışırken, evde kişisel profilinizden devam edebilirsiniz.

Bulut Desteği

Arc Browser kullanmadan önce sizden üyelik oluşturmanızı isteyecektir. Tarayıcı kullanmak için üye olmak can sıkıcı gibi gözükse de bunun amacı, tüm sekmelerinizi ve profillerinizi bulut da saklayarak, tüm cihazlarınızda kaldığınız yerden devam edebilmek için. Macbook da açtığınız bir sayfayı, daha sonrasında evden çıkmanız gerekiyorsa, Iphone üzerinden devam edebilirsiniz.

Renk Seçenekleri

Tarayıcınızı istediğiniz şekilde tasarlamak size kalmış. Düzenlemek istediğiniz Space alanını seçin, sağ tıklayıp Theme alanına gelin. Burada gece ve gündüz için ayrı ayrı arkaplanını düzenleyebileceğiniz bir alan göreceksiniz.

İsterseniz tek renk, isterseniz birden çok renk seçeneğiyle, tarayıcınızı renklendirebilirsiniz. Biraz çocukluğumuza dönelim değil mi? :)

Boost Website 🚀

İstediğiniz web sitesini istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu özelliği ilk gördüğümde çok ilginç gelmişti. Her gün kullandığınız ama rengini ya da yazı tipini beğenmediğiniz bir websitesi varsa bunu değiştirmek mümkün.

Bir kez ayarlamanız yeterli, sonrasında o websitesi için bu özellik hep geçerli olacak.

Bu yazının da sonuna geldik. Size kısaca Arc Web Tarayıcısını anlatmaya çalıştım. Bu arada belirtmem gerek, tarayıcı sürekli olarak güncellenmekte ve yeni özellikler eklenmektedir.

Yakın zamanda tüm space alanını ya da klasörleri paylaşma özelliği geldi. Diğer Arc kullanan arkadaşlarınızla kullandığınız websitelerin tümünü tek seferde paylaşabilirsiniz.

Henüz tarayıcının Türkçe desteklemediğini hatırlatmam da fayda var. Ayrıca 2024 de Windows desteğinin de geleceğini de belirmeliyim. Şuan için sadece MacOS ve IOS tarafında kullanabilirsiniz. IpadOS sürümü henüz yok.

Web tarayıcılarında alışkanlıklardan vazgeçmek gerçekten çok zor. Bu konuda size hak vermem gerek. Siz kullansanız bile kullanacak arkadaş bulamayabilirsiniz ama yeniliğe açıksanız denemenizde fayda var.

Tarayıcıyı indirmek için https://arc.net adresine gidebilirsiniz.

Görüşmek Üzere.

Did you find this article valuable?

Support Oğuzhan Kalelioğlu by becoming a sponsor. Any amount is appreciated!