Vincent Van Gogh’un kardeşi Theo ile mektuplaşanlarının çevirilerini okuduğumuz bir kitap, açıkçası ben kitabı pek sevemedim çevirmenin iyi bir çeviri yaptığını düşünmüyorum. Cümlelerin devrik çevrilmiş olması okurken beni zorladı ve çoğu yeri tekrar tekrar okumak durumunda kaldım. Ben okurken zorlandım.

Mektupların çoğunu Van Gogh’un tarihsiz yazdığını görüyoruz ama bir şekilde kitapta sıraya dizilerek basılmış, ve bazı yerlerde mektupta geçen çalışmalarını da kitabın sayfalarında görebiliyorsunuz. Bunlar güzel ama keşke mektuplar dışında ek bilgilere de daha çok yer verilse, bu şekilde ressam hakkında çok bilgiye sahip olabilirdik, Belki detaylıca anlatıldığı başka bir kitapta vardır araştırmak lazım ama böyle kopuk kopuk okuyorsunuz.

Kısacası Van Gogh un Hollanda da neler yaşadığı, geçim sıkıntılarını, resim çalışmalarını nasıl ilerlettiğini, diğer ressamlar ve çalışmaları hakkında söyledikleri ve ruhsal sıkıntılarını biraz da “yüzeysel” olarak okumak istiyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz, Theo’ya teşekkürler, çünkü eğer Theo olmasaydı Vincent bu eserleri ortaya çıkartamayacaktı belki de ya da bir ressam olmak yerine bir çiftçi olarak çalışacaktı.

Bu yazıda son olarak şunları da eklemek istiyorum;

Vincent “ 860 yağlı boya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti ve bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı.” Bu kadar sürede bu kadar çok eser … Kendisi de mektuplarında bu kadar çalışmanın ona ağır geldiğinden bahseder ve Theo’ya bir mektubunda Jean-François Millet’in bir sözünden bahseder;

“ Acıyı ortadan kaldırmak istemem, çünkü çok kez sanatçıları kuvvetle dile getiren odur.”

“Çoğu insanların gözünde neyim ben -değersizin biri ya da tuhaf, aykırı, hoşa gitmeyen bir adam- toplumda kendine bir yer bulamamış, yer bulamayacak bir yaratık, yani hiçten de daha aşağı bir şey.Haydi, diyelim ki bu böyledir, ben de inadına böyle değersiz, böyle aykırı bir adamın gönlünde neler bulunduğunu göstermek istiyorum eserimle .”- Vincent Van Gogh

Kaynakça :

1- Theo’ya Mektuplar (Remzi Kitapevi) ISBN : 9751417864

2 — https://tr.wikipedia.org/wiki/Vincent_van_Gogh